Akcja: Nie kradnij zdjęć!
blogi kulinarne Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem (na zakwasie)

Naprawdę staję się monotematyczna, ale znów upiekłam kolejny chleb. Skorzystałam z przepisu Małgosi (Mirabbelki).

Z podanych składników wyszły dwa okrągłe chlebki, bardzo smaczne :). Są trochę w wierzchu przypieczone, ponieważ górna grzałka w piekarniku mocno grzeje.

Ciasto ma fajną konsystencję , bez problemu uformowałam kule, i co najważniejsze po przełożeniu (po wyrośnięciu) na blachę nie rozeszło się na boki i nie opadło ani trochę.

Na pewno te chlebki będą częstym gościem na naszym stole :).

pzslon8

Składniki:

 

Zaczyn:

2-3 łyżki zakwasu (50g)

50 g letniej wody

80 g maki pszennej typ 550 (ja dałam typ 650)

 

Ciasto chlebowe:

wyrośnięty zaczyn

600 g mąki pszennej typ 550 (dałam typ 650)

50 g mąki żytniej typ 720

50 g mąki pszennej razowej

455 g letniej wody

1 do 1 1/2 łyżki soli

120 g ziaren słonecznika lekko uprażonych (ja dałam około 60 g)

 

Zaczyn:

zakwas wymieszać z mąką i letnią wodą , wyrobić aż do uzyskania miękkiego ciasta. Pozostawić do przefermentowania w lekko przykrytej misce na około 12 godzin (aż podwoi swoją objętość).

Ciasto właściwe:

Następnego dnia wymieszać z mąkę z letnią wodą. Wyrobić mikserem lub maszyną na najniższych obrotach - tak, aby ciasto utworzyło kulę. Przykryć i odstawić na 10-30 minut.

Po tym czasie do ciasta dodać sól i zaczyn, wyrabiać około 5 minut (do uzyskania elastycznego ciasta). Można dodać 1-2 łyżki wody , jeśli ciasto będzie zbyt zbite.

Wyjąć ciasto z miski i ręcznie wgnieść ziarna słonecznika, tak aby były równomiernie rozłożone.

Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i ścisłe.

Całość przełożyć do miski wysmarowanej oliwą/olejem i przykryć szczelnie folią. Pozostawić na 4-5 godzin (aż przyrośnie około 45 % objętości). Po dwóch godzinach ciasto wyjąć z miski , rozpłaszczyć na blacie , zawinąć wszystkie brzegi dookoła i jeszcze raz uformować kulę i znów włożyć do miski .

Po 4-5 godzinach wyłożyć ciasto na oprószony mąką blat i podzielić na pół. Uformować dwa okrągłe  bochenki i dać im odpocząć 20 minut.

Bochenki odwrócić gładką stroną do dołu i ułożyć w oprószonych mąką koszykach do wyrastania ( moje wyrastały w dwóch durszlakach , wyłożonych ściereczką oprószoną mąką).

Pozostawić do wyrośnięcia na około 3 godziny (nakryte). Po wyrośnięciu przerzucić chleby na wyłożoną papierem blachę (lub oprószoną mąką), naciąć głębokie x, a potem jeszcze jedno nacięcie pomiędzy nimi i od razu wstawić do nagrzanego piekarnika *.

*Piekarnik rozgrzać do temperatury 220 stopni , zaparować , wstawić blachę z chlebami i piec przez około 45 minut. (w ciągu pierwszych 5 minut dwa razy psiknąć piekarnik wodą).

Studzić na kratce.

pzslon5

pzslon7

pzslon9

pzslon11

 

 

 

 

 

 

środa, 06 stycznia 2016, ewa-r

Polecane wpisy

Komentarze
2016/01/09 20:19:17
Zapisuję do zrobienia - jak będę miała trochę wolnego czasu :)
-
2016/01/09 21:47:54
co ja mam Ci powiedzieć , koniecznie zrób :). Znów dziś piekłam :)